Menu

Ja to cynamonię...

Miejsce to łączy przede wszystkim nas - siostry. Ale mamy nadzieję, że zjednoczy i innych fanów kuchni. Nie tylko tej dosłownej, bo mamy również zamiar poruszać się po kuchni życia - tyglu rozmaitości.

Pampuchy jak u cioci Jadzi :)

cynamonki00

Gdy widzę pampuchy, na myśl przychodzi mi wspomnienie wakacji u cioci Jadzi i wuja Tadzia, tam po raz pierwszy jadłam pampuchy przygotowane w ekspresowym tempie przez ciocię. Były delikatne, puszyste i wyjątkowo smaczne. Podane z mięsem i pysznym sosem zachwyciły moje podniebienie do tego stopnia, że -będąc już dorosłą osobą - próbowałam odtworzyć metodą prób i błędów ten smak. Dzisiaj przedstawiam Wam wersję moich pampuchów, które cieszą się powodzeniem u moich bliskich.

_DSC6928_2

Składniki:

1/2 kg mąki tortowej

łyżeczka soli

2 łyżeczki cukru

2 żółtka

25 g drożdży

50 g rozpuszczonego ciepłego ( nie gorącego) masła

300 ml ciepłej wody

Przybory:

Mikser, lub malakser z hakiem do wyrabiania ciasta drożdżowego

garnek do rozpuszczenia masła

ręcznik kuchenny

garnek do zagotowania wody

szklanka do wykrawania 

sitko do gotowania na parze lub gaza albo ręcznik kuchenny do położenia na garnku

Wykonanie:

Mąkę mieszamy z solą w misie malaksera, robimy w mące wgłębienie, do którego wrzucamy rozkruszone drożdże, zasypujemy je cukrem i 1/3 ciepłej wody, delikatnie mieszamy rozczyn i odstawiamy do momentu, gdy drożdże zaczną pracować i wytworzą delikatną pianę. W tym czasie można rozpuścić w garnku masło. Do wyrośniętego rozczynu z mąką dodajemy żółtka i resztę wody, wyrabiamy w misie malaksera końcówką z hakiem ok. 3-5 min. Następnie dodajemy ciepłe masło i dalej wyrabiamy. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, ja wstawiłam do piekarnika nastawionego na 30 stopni. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Już wyrośnięte wykładamy na oprószonej mąką stolnicy i delikatnie wyrabiamy. Następnie wałkujemy i wykrawamy (np. szklanką) pampuchy, które przykrywamy ręcznikiem kuchennym i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 30 min. 

Garnek z wodą wstawiamy na palnik i zagotowujemy. Następnie zmniejszamy ogień, nakładamy sitko do gotowania na parze, które delikatnie smarujemy olejem i nakładamy na nie pampuchy ( nie za duża ilość, bo jeszcze urosną), po czym przykrywamy je pokrywką. Gotujemy 15 min. Podajemy np. z sosem pieczarkowym lub na słodko z jogurtem, a także zamiast ziemniaków do mięs z sosem.

Jeśli nie mają Państwo sitka do gotowania na parze, można na górę garnka nałożyć gazę, bądź ręcznik kuchenny, obwiązać garnek mocną nicią i tak gotować pampuchy.

Smacznego :)

Pozdrawiam.

Ewa

 

© Ja to cynamonię...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci